Recep Tayyip Erdoğan Seçim Şarkıları, AKP Seçim Şarkıları, Recep Tayyip Erdoğan Şarkısı, Recep Tayyip Erdoğan AKP Şarkıları

11 Mar 2014 Sal 18:47
Bu haber 304 views kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Recep Tayyip Erdoğan Tercih Şarkıları, AKP Tercih Şarkıları, Recep Tayyip Erdoğan Şarkısı, Recep Tayyip Erdoğan AKP Şarkıları

Recep Tayyip Erdoğan biyografisi, Recep Tayyip Erdoğan kimdir?, Recep Tayyip Erdoğan videoları, Recep Tayyip Erdoğan konuşmaları, Recep Tayyip Erdoğan AKP Kariyeri, Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında?, Recep Tayyip Erdoğan kaç çocuğu var?, Recep Tayyip Erdoğan nereli? 


RECEP TAYYİP ERDOĞAN BİYOGRAFİSİ

Aslen Rizeli meydana gelen Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954’te İstanbul’da doğdu. 1965 seneninde Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973 seneninde ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Farklılık dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi’nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 seneninde mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir hayatı seçenek eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaş grubundaki öğreten futbolla 1969-1982 seneleri aralarında amatör olarak ilgilendi. Benzer vakitte bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve yaşamsal sorunlarla alakadar olan Recep Tayyip Erdoğan’ın etkin politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Lise ve üniversite senelerinde Ulusal Türk Öğrenci Birliği öğrenci kollarında etkin vazife meydan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 seneninde MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve benzer yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılına civarı bu görevlerini sürdüren Erdoğan, politik partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir müddet müşavirlik ve üst seviye yöneticilik yaptı.

1983 seneninde kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geriye dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 seneninde Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 seneninde ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer politik partiler için de model meydana gelen yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde bilhassa kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri aracılığı ile benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi’ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde hatrı sayılır büyüklükte bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, birey kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri meydana gelen İstanbul’un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan çağında geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50’den çok köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak bir hayli proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağandışı tedbirler meydan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını hatrı sayılır büyüklükte ölçüde ödedi ve benzer vakitte 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye’nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde hatrı sayılır büyüklükte bir güven kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Ulusal Eğitim Bakanlığı aracılığı ile öğretmenlere önerilen ve bir devlet kuruluşu aracılığı ile yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucunda 14 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla beraber Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu aracılığı ile AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti’yi daha kuruluşunun ilk seneninde Türkiye’nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı hasebiyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılmış olan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003’te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85’ini meydan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve daimi kalkınan bir Ülkemiz idealiyle, hayatî öneme sahip bir hayli reform paketini kısa müddet arasında uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda hatrı sayılır büyüklükte mesafeler katedildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve onyıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, itibarını yeniden kazanan Türk Lirası’ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, birey başına düşen millî gelirde hatrı sayılır büyüklükte artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde önceden görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler, bir takım yabancı gözlemciler ve Batılı liderler aracılığı ile “Sessiz Devrim” olarak adlandırıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve aktif ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın farklı ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye’yi bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye’nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız arasında bulunduğu coğrafî alanda değil, beynelmilel alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak hatrı sayılır büyüklükte bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Ülkemiz Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve bir daha güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 genç babasıdır.

Ailesi
26 Şubat 1954 tarihinde doğdu.
4 Temmuz 1978’de Emine Hanım ile evlendi.
Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye olmak üzere 4 genç sahibidir.

Eğitim Durumu
1965 seneninde Piyale Paşa İlkokulu
1978 seneninde Istanbul İmam Hatip Lisesi
1981 seneninde Marmara Üniv. İktisadi Ticari Bil. Fak.

Siyasi Kariyer
1976 seneninde MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi.
1984 seneninde Refah Partisi Beyoglu İlçe Başkanlığı’na seçildi.
1985 seneninde Refah Partisi Istanbul İl Başkanlığı’na seçildi.
1994 seneninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.
15 Mart 2003 tarihinde T.C. Başbakanı oldu.

Benzer Haberler

Meclis Araştırma Komisyonunu bilgilendiren İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, önemli...

Yorum 
0

Kahramanmaraş’ta FETÖ soruşturması kapsamında 4 adliye çalışanı tutuklandı.

Yorum 
0

İran’da, 131 yıl(1794-1925) hüküm süren Türk Kaçar Hanedan’lığının son şehzadesi...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


‘Cumhuriyet gazetesi yönetic...

Cumhuriyet gazetesi yöneticilerine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, Mustafa Balbay, Alev Coşkun ve İnan...

Ankara’ya mevsimin ilk karı ...

Özellikle Gölbaşı, Kızılcahamam, Çamlıdere ilçeleri ile İncek gibi şehrin yüksek semtlerinde kar yağışı etkili oldu

Kırşehir’de kar yağışı

Akçakent ilçesinde başlayan kar yağışı merkeze bağlı Cemele kasabası ve Karahıdır kasabasında etkili oldu

Memura öğretmenlik yolu açıldı

Öğretmen açığını kapatmak için, Temmuz 2014 sonrasında diğer kurumlara atanan memurlardan ‘naklen’ atama yoluyla öğretmen alımı yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

Açlık Oyunları 2 Ateşi Yakalamak Türkçe Dublaj izle

Açlık Oyunları 2 Ateşi Yakalamak Tü...

Açlık Oyunları 2 Ateşi Yakalamak Türkçe Dublaj […]

Çağın gerisinde kalmayan haberler

Çağın gerisinde kalmayan haberler...

Çağımızın yeniliklerinin endeksli olduğu alanların başında teknoloji...

Silkroad Private Server Hakkında Genel Bilgi

Silkroad Private Server Hakkında Ge...

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünya […]

En İyi Perde Modelleri

En İyi Perde Modelleri

Yeni evlenecek çiftlerin en büyük sorunlarından biri […]

Kore Filmi İzleme Sitesi

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte en büyük […]

Film Seyretme Çilesine Son

Film Seyretme Çilesine Son

Film Seyretme Çilesine Son Film sektörümüzün gün […]